Upcoming Games and Latest Scores

Games close to home

Baseball

  • DISHS: Fri., June 2, at Bangor Christian, 4 p.m.
  • GSA: Thurs., June 1, at Washington Academy, 4:30 p.m.
  • GSA: Fri., June 2, at Central, 4:30 p.m.

Softball

  • DISHS: Fri., June 2, at Bangor Christian, 4 p.m.
  • GSA: Thurs., June 1, at Washington Academy, 4:30 p.m.
    GSA: Fri., June 2, at Central, 4:30 p.m.

Track and field

  • GSA/DISHS: Sat., June 3, at Foxcroft, 9 a.m. State Championship

Latest scores

George Stevens Academy
Baseball (12-2)
v. DISHS, Wed., May 24: W 6-5
v. Bucksport, Tues, May 30: W 3-2
Softball (1-13)
v. DISHS, Wed., May 24: W 18-6
v. Bucksport, Tues., May 30: L 1-14
Girls Tennis (9-3)
v. DISHS., Wed., May 31: N/A (prelims)
Track and Field
PVC Championships, Dover/Foxcroft, Mon., May 29: Girls: 87 points, 3rd of 15 teams. Boys: 119 points, 2nd of 16 teams.

Deer Isle-Stonington
Baseball (6-8)
v. GSA, Wed., May 24: L 5-6
v. Jonesport, Sat., May 27: W 8-1
v. Machias, Tues., May 30: W 10-4
Softball (5-9)
v. GSA, Wed., May 24: L 6-18
v. Machias, Tues., May 30: W 13-11
Boys Tennis (4-7)
v. Sumner, Wed., May 24: T 2-2
v. Schenck, Thurs., May 25: L 3-1
v. Orono, Tues., May 30: L 0-5 (prelims)
Girls Tennis (3-9)
v. Sumner, Wed., May 24: W 5-0
v. GSA, Wed., May 31: N/A
v. Schenck, Thurs., May 25: W 3-2
v. GSA Wed., May 31: N/A (prelims)
Track and Field
PVC Championships, Dover/Foxcroft, Mon., May 29: Boys: 119 points, 11th of 16 teams. Brenden Penfold: 3rd in 1600 meter, 4th in 3200 meter

Games close to home

Games close to home
Baseball

DISHS:

  • Tues., May 23, home vs. Schenck, 4:30 p.m.
  • Wed., May 24, at GSA, 4:30 p.m.

GSA:

  • Thurs., May 18, home vs. Ellsworth, 4:30 p.m.
  • Sat., May 20, home vs. Dexter,
    12 p.m.
  • Tue., May 23, at Sumner, 4:30 p.m.
  • Wed., May 24, home vs. DI, 4:30 p.m.

Softball

DISHS:

  • Tues., May 23, home vs. Schenck, 4:30 p.m.
  • Wed., May 24, at GSA, 4:30 p.m.

GSA:

  • Thurs, May 18, home vs. Ellsworth, 4:30 p.m.
  • Sat., May 20, home vs. Dexter,
    12 p.m.
  • Tue., May 23, at Sumner, 4:30 p.m.
  • Wed., May 24, home vs. DI, 4:30 p.m.

Tennis

DISHS:

  • Thurs., May 18, home vs. Schenck, 4 p.m.
  • Wed., May 24, home vs. Sumner, 4 p.m.

GSA:

  • Fri., May 19 home vs. Orono, 4 p.m.
  • Mon., May 22, at Ellsworth, 4 p.m.

Track and field

GSA:

  • Fri., May 19, at Ellsworth High School, 3:30 p.m. Hancock County Meet

Scores and Upcoming Games

Latest scores

George Stevens Academy

  • Baseball (4-0)
    v. Orono, Sat., April 29: W 9-8
    v. Bucksport, May 3: N/A
  • Softball (0-4)
    v. Orono, Sat., April 29: L 7-22
    v. Bucksport, May 3: N/A
  • Boys Tennis (2-0)
    v. Dexter, Thurs., April 27: W 5-0
    v. DISHS, Wed., May 3: N/A
  • Girls Tennis (2-0)
    v. Dexter, Thurs., April 27: W 5-0
    v. DISHS, Wed., May 3: N/A
  • Track and Field
    at Ellsworth, Thurs., April 27: Girls: 209 points, 1st of 6 teams. Boys: 188 points, 1st of 8 teams.

Deer Isle-Stonington

  • Baseball (0-1)
    v. Schenck, Wed., May 3: N/A
  • Softball (1-0)
    v. Schenck, Wed., May 3: N/A
  • Boys Tennis (0-1)
    v. GSA, Wed., May 3: N/A
  • Girls Tennis (0-1)
    v. GSA, Wed., May 3: N/A
  • Track and Field
    at Ellsworth, Thurs, April 27: Boys: 17 points, 7th of 8 teams. Brenden Penfold, 2nd place 1600-meter run, 2nd place 800-meter run.

Games close to home

Baseball

  • DISHS: Mon., May 8, home vs. GSA,
    4:30 p.m.
  • GSA: Mon., May 8, at DISHS, 4:30 p.m.
    Tue., May 9, home vs. Central, 4:30 p.m.

Softball

  • DISHS: Mon., May 8, home vs. DISHS,
    4:30 p.m.
  • GSA: Mon., May 8, at DISHS, 4:30 p.m.
    Tue., May 9, home vs. Central, 4:30 p.m.

Tennis

  • DISHS: Sat., May 6, at Penquis Valley,
    1 p.m.
  • GSA: Thurs., May 4, home vs. Sumner, 4:30 p.m.
  • Fri., May 5, home vs. MDI
    (at Ellsworth Tennis Center), 4 p.m.
  • Mon., May 8, home vs. Dexter, 4 p.m.
  • Thurs., May 11, at Orono, 4 p.m.

Track and field

  • GSA: Sat., May 6, at Brewer High School, 11 a.m.

GSA races at Marblehead

GSA races at Marblehead

Photo courtesy of Bill Neufeld

The George Stevens Academy varsity sailing team raced in Marblehead, Mass., against Mount Desert Island and Marblehead sailing teams in the Maine invitational on April 8-9 under Coach Bill Neufeld, gaining experience in strong winds on Saturday. From left, sophomores Oceana Ragot and Tess Williamson,, freshman Silas Murnik, and sophomores Hattie Slayton, Kattie Forrest, and Marie Boulet.

Games close to home

Games close to home

Baseball

  • DISHS: Mon., May 1, at Sumner, 4 p.m.
  • GSA: Thurs., April 27, at Ellsworth, 4:30 p.m.
  • GSA: Mon., May 1, home vs. Central, 4:30 p.m.
  • GSA: Wed., May 3, home vs. Bucksport, 4:30 p.m. 

Softball

  • DISHS: Mon., May 1, at Sumner, 4 p.m.
  • GSA: Thurs., April 27, at Ellsworth, 4:30 p.m.
  • GSA:Mon., May 1, home vs. Central, 4:30 p.m.
  • GSA:Wed., May 3, home vs. Bucksport, 4:30 p.m.

Tennis

  • DISHS: Wed., May 3, home vs. GSA, 4 p.m.
  • GSA: Fri., April 28, home vs. Sumner, 4:30 p.m.
  • GSA: Mon., May 1, at Orono, 4 p.m.
  • GSA: Wed., May 3, at DISHS, 4 p.m.

Track and field

  • GSA: Thurs., April 27, at Ellsworth High School, 3:30 p.m.

   

Games close to home

Games close to home

Baseball

  • DISHS: Mon., April 24, Home vs. Bangor Christian, 4 p.m.
    Wed., April 26, Home vs. Machias Memorial, 4 p.m.
  • GSA: Sat., April 22, Home vs. Washington Academy, 4:30 p.m.
  • Wed., April 26, Home vs. Orono, 4:30 p.m.

Softball

  • DISHS: Mon., April 24, Home vs. Bangor Christian, 4 p.m.
    Wed., April 26, Home vs. Machias Memorial, 4 p.m.
  • GSA: Sat., April 22, Home vs. Washington Academy, 4:30 p.m.
    Wed., April 26, Home vs. Orono, 4:30 p.m.

Tennis

  • DISHS: Mon., April 24, at GSA, 4 p.m.
    Wed., April 26, Home vs. Orono,
    4 p.m.
  • GSA: Mon, April 24, Home vs. DISHS, 4 p.m.

Track and Field

  • GSA: Fri., April 21, at Hampden Academy, 12 p.m.
    Thu., April 27, at Ellsworth,  3:30 p.m.

Latest scores

George Stevens Academy

  • Baseball (1-0)  v. Sumner, April 18: W 8-3
  • Softball (0-1)  v. Sumner, April 18: L 5-20

Latest scores

Latest scores

Deer Isle-Stonington

Boys Basketball (5-13)
v. George Stevens Academy, Feb. 2: L 31-60

Girls Basketball (11-7)
v. George Stevens Academy, Feb. 2: L 25-55

George Stevens Academy

Boys Basketball (17-0):
v. DISHS, Feb. 2: W 60-31
v. Ellsworth, Feb. 3: W 75-44

Girls Basketball (14-2):
v. DISHS, Feb. 2: W 55-25
v. Lee Academy, Feb. 3: W 73-17
v. Searsport, Feb. 8: Not available

Indoor Track:
Eastern Maine Indoor Track League, Meet 7 at UMaine Orono, Feb. 4: Girls, 84.5 points, 2nd of 8 teams. Boys, 66 points, 3rd of 8 teams.

Varsity Swim:
v. Hampden Academy @ Husson University, Feb. 4: Girls, W 84-74. Boys, L 42-90

Maine Maritime Academy

Men’s Basketball (4-17):
v. Johnson State, Feb. 3: L 61-76
v. Lyndon State, Feb. 4: L 54-78

Women’s Basketball (11-10):
v. Johnson State, Feb. 3: W 69-51
v. Lyndon State, Feb. 4: L 61-64 (OT)